Hlavní menu


Kontaktní údaje:

SPMP ČR pobočný spolek Dvůr Králové n. L.
Mgr. Jana Čudejková
Rooseveltova 315
544 01 Dvůr Králové n/Labem

email: spmp.dvurkralove@seznam.cz

Číslo bankovního účtu:
129803808/0300

Nemocnice nepočítají s handicapovanými pacienty

Zdravotnická zařízení nejsou dostatečně připravena na péči o pacienty se specifickými potřebami. I když každá nemocnice, každé oddělení nemůže být vybaveno na přijetí pacientů, kteří vedle aktuální nemoci mají zdravotní postižení, měly by mít možnost operativně zajistit vše potřebné.
V současnosti jim chybí důležitá systémová opatření. K tomuto závěru dospěli účastníci setkání zástupců pacientů se specifickými potřebami, ministerstva zdravotnictví a ředitelů nemocnic. Vybavení jednotlivých zařízení pro přijetí specifických pacientů se různí. Ve velkých fakultních nemocnicích existují ve většině oddělení lůžka určená postiženým.
Například Všeobecná fakultní nemocnice (VFN) má taková lůžka v řadě oddělení, má zubařské křeslo pro vozíčkáře, v případě potřeby kontaktuje organizaci nevidomých. V České republice jsou podle lékařů problémy nejen s léčbou postiženích, ale také s rehabilitací. Přednostka rehabilitační kliniky VFN Olga Švestková připomněla, že rehabilitační zákon se připravuje více než deset let.
Podle ředitele Hamzovy léčebny v Luži-Košumberku Václava Volejníka je třeba upravit některé vyhlášky ministerstva zdravotnictví. Podle jedné nemohou pacienti dostat rehabilitační pomůcky v době, kdy jsou hospitalizováni. To znamená, že se ještě v nemocnici pod odborným dohledem nemohou naučit s nimi zacházet.

Autor: ČTK
Zdroj: Zdravotnické noviny
Infoposel.cz - informační systém pro zdravotně postižené

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 24.05.2005 v 17:47 hodin