Hlavní menu


Kontaktní údaje:

SPMP ČR pobočný spolek Dvůr Králové n. L.
Mgr. Jana Čudejková
Rooseveltova 315
544 01 Dvůr Králové n/Labem

email: spmp.dvurkralove@seznam.cz

Číslo bankovního účtu:
129803808/0300

1.magická drakiáda na Zvičině dne 26.10.2002

Draci na Zvičině nejsou žádnou zvláštností. Zvídavější návštěvníci tohoto zajímavého kopce nedaleko Dvora Králové n.L. vědí, že se na jeho severovýchodním svahu nachází studánka a u ní zelený drak, vytesaný do skály. Drak, který podle pověsti v dávných dobách střežil pohádkový poklad nedaleko hradu Pecka.
výprava
Jenže první den prodlouženého říjnového víkendu bylo na Zvičině draků mnohem více, než by si i ten nejotrlejší pohádkář dovolil vůbec představit. Členky Svazu čarodějnic ČR, spolupracující se Sdružením pro pomoc mentálně postiženým a český Magický drakofanklub totiž na 26.10.2002 připravil nevšední akci s názvem: "Vyžeňte draky ze slují aneb Magická drakiáda 2002".
Jirka s drakem
Zábavného odpoledne, kterému čarodějnice ve svých pracovních oblecích dodávaly příjemný nádech tajemna a magičnosti, se mohl zúčastnit každý, kdo se ve 14 hodin dostavil k prezentaci spolu se svým cvičeným létajícím drakem rodu Dracus papirus, Dracus folius či Dracus mixus. Dopolední přeháňky nikoho neodradily a tak na startu magické drakiády stanulo na padesát mladých krotitelů draků. Někteří byli sice doprovázeni svými zkušenějšími mistry, ale to nijak nesnižovalo jejich vážnost. Jelikož k využívání vzdušného prostoru ČR není možno přistupovat nezodpovědně a nedá se létat "jak nám zobák narost", byli všichni soutěžící podrobeni dechové zkoušce. Zelený nafukovací bylonek nikomu nezčervenal a tak se všichni mohli dračího klání zúčastnit. Pro jistotu však ještě byli všichni přeočkováni mentolovými bonbony proti zákeřným dračím neštovicím a pak již přišlo na řadu dlouho očekávané slavnostní zahájení.
Pavel
Soutěžíví byli podle věku a schopností rozmístěny do čtyř barevných letek a po krátkém seznámení s meteorolickými podmínkami byla zahájen a hlavní disciplína - drezúra létajících draků. Počáteční nejistota, kdy se soutěžící z řad mentálně postižených z ÚSP v Hajnici, zdravé děti z blízkého okolí pořadatelů a děti z Pomocné školy internátní v Jaroměři i přihlížející dospělí oťukávali nesmělými pohledy, se po rozprchnutí ze startovních pozic rázem rozplynula. Loukou se ozýval dětský smích a všechny věkové i mentální bariéry mezi soutěžícími rázem padly.Chvílemi bylo opravdu velmi složité rozlišit dospělé od dětí.
Sdružení pro pomoc mentálně postiženým
Netradiční pojetí akci dodával i doprovodný magický program složený z magických disciplín, jako prolézání dračí norou, souboj s drakem, či rozmotávání dračích ocásků. Připraveno bylo i malé občerstvení složené z hromady buchet, koláčů, perníků a horkého čaje. Největší úspěch však sklidilo závěrečné vyhodnocení. Všichni byli odměněni. Malí krotitelé draků si domů odnášeli nejen pěkný diplom s opravdovou pečetí Drakofanklubu, malé létající koště, novinku zdravé výživy draků a hromadu slakostí, ale především vzpomínky na příjemně strávené odpoledne.
odměny
Hlavním cílem organizátorů bylo připravit příjemné sportovní odpoledne, které by přispělo k seznámení laické veřejnosti s problémy mentálně postižených již od dětství, čímž je možné snížit jejich odmítavý postoj v dospělosti. Jak bylo patrno z tváří klientů ÚSP, z beztarostného smíchu i zajímavých otázek skotačících dětí, a hlavně z reakcí zúčastněných dospělých, splnila tato akce plně zamýšlený záměr a jistě si zaslouží své pokračování i v dalším roce.
Zveřejněno 26.10.2002