Hlavní menu


Kontaktní údaje:

SPMP ČR pobočný spolek Dvůr Králové n. L.
Mgr. Jana Čudejková
Rooseveltova 315
544 01 Dvůr Králové n/Labem

email: spmp.dvurkralove@seznam.cz

Číslo bankovního účtu:
129803808/0300

O víkendu 3. - 4. října 2009 jsme se zúčasnili nultého ročník integrované boccii.

Znáte bocciu?
Boccia (čti boča) je zajímavý sport, který mohou na vrcholové úrovni hrát společně lidé s různě těžkými handicapy, ale také lidé bez jakéhokoliv postižení. Handicap při této hře totiž nehraje žádnou roli. Jedná se o obdobu francouzského petanque, kdy proti sobě stojí dvě družstva (min. tříčlenná, max. šestičlenná). Hraje se se 13 koženými míčky, 6 jich je červených, 6 modrých a jeden je bílý - ten se nazývá Jack. Smyslem hry je umístit koule svého týmu co nejblíže k Jacku. Kouzlem boccii je také to, že může vyhrát kdokoliv, záleží na každém míčku a nikdy se dopředu neví, jak hra dopadne.
Tímto sportem se v našem okolí na profesionální úrovni zabývá o.s. Sportem proti bariérám - Český ráj (www.spb-cr.cz), které sídlí ve Staré Pace. Dokonce člen výboru tohoto sdružení, p. Ladislav Kratina, přivezl v tomto sportu bronzovou medaili z paralympijských her v Pekingu v roce 2008 a o boccie říká: "Mně se na ní líbí, že stírá rozdíly v handicapech. Není to jako třeba v atletice, kde každá maličkost ve vašem zdravotním stavu rozhoduje."
Společnost pro podporu lidí s mentálním postižením v ČR,o.s.
Naše okresní organizace SPMP od o.s. Sportem proti bariérám - Český ráj zakoupila dvě tréninkové sady boccii + další pomůcky (ukazatel směn, speciální měrky a barevnou pálku, které jsou výrobky z chráněné dílny o. s. Sportem proti bariérám - Český ráj). V chráněné dílně vyrábějí i odpalovací rampy, které při hře používají těžce tělesně postižení sportovci. Aby sportovní vybavení bylo využito ku prospěchu lidí s mentálním postižením - našich členů, jednu sadu jsme propůjčili do trutnovského Stacionáře pro zdravotně oslabené a tělesně postižené, tu druhou do Barevných domků v Hajnici.
O víkendu 3. - 4. října 2009 pořádalo o.s. Sportem proti bariérám - Český ráj v Nové Pace nultý ročník integrované boccii. Byl to turnaj otevřený, mohli se ho zúčastnit všichni zájemci, kteří sestavili svůj tým. Cílem bylo, aby se všichni s touto hrou seznámili a měli možnost si ji vyzkoušet na turnaji.
Společnost pro podporu lidí s mentálním postižením v ČR,o.s.
A tak se do Nové Paky vypravil trutnovský stacionář, který měl sestaven dva týmy a těm se dařilo, stejně tak dvě družstva z Barevných domků v Hajnici - jeden z Hajnice a jeden z Oranžového domu v Trutnově. I když jsme nedosáhli dobrých výsledků, celý turnaj jsme si náramně užili a hlavně načerpali spoustu bohatých praktických zkušeností. Proto až ještě více potrénujeme, tak se, boccisté, třeste!

Gábina

Zveřejněno 09.10.2009 v 11:14 hodin