Hlavní menu


Kontaktní údaje:

SPMP ČR pobočný spolek Dvůr Králové n. L.
Mgr. Jana Čudejková
Rooseveltova 315
544 01 Dvůr Králové n/Labem

email: spmp.dvurkralove@seznam.cz

Číslo bankovního účtu:
129803808/0300

Výstup k prameni Labe dne 19.července 2009

Neděli, 19. července, jsme se pokusili strávit se skupinkou našich přátel z Oranžového domu, Barevných domků v Hajnicí a nově i z chráněného bydlení v Hradci Králové DaMPi opravdu dost netradičně. Byli jsme pozvaní na akci s názvem Druhý výstup k prameni Labe, kterou pořádalo novopacké občanské sdružení Sportem proti bariérám - Český Ráj.
Ve své podstatě šlo o výstup zdravotně znevýhodněných (obecně majitelů průkazek ZTP/P a ZTP) více jak tříkilometrovou trasou Krkonošským národním parkem k labskému prameni. Celá událost byla navrch okořeněna pokusem o vytvoření nového českého rekordu v počtu hendikepovaných sportovců u pramene Labe v jeden den. A dohromady jsme se měli co činit, protože v červenci 2007 se přímo k pramenu dostalo 34 lidí s hendikepem (většinou vozíčkářů).
Společnost pro podporu lidí s mentálním postižením v ČR,o.s.
První nedělní odvážlivci vyrazili do terénu před půl jedenáctou, foukal vítr, prý nebylo vidět na krok a rtuť teploměru nestoupla nad deset stupňů Celsia. Naše skupina vyrazila později. Počasí se trochu umoudřilo a my se směle vrhli do zdolávání prvních metrů cesty. Ze startu na Zlatém Návrší (ve výšce 1310 m n. m.) jsme pokračovali ke křižovatce U Čtyř pánů (1340 m n. m.) a poté až k samotnému prameni Labe (1386 m n. m.).
První úsek vedl po asfaltové cestě, druhý písčitou stezkou s odtokovými prohlubněmi, které značně komplikovaly cestu především všem vozíčkářům. Před dvanáctou hodinou první hendikepovaní dosáhli svého cíle. Nakonec se v čase mírně po poledni sešlo u pramene Labe 46 hendikepovaných sportovců. Dva roky starý rekord padl a my byli při tom. Ten nový bude zanesen agenturou Dobrý den v České knize rekordů.
Společnost pro podporu lidí s mentálním postižením v ČR,o.s.
Na zpáteční cestu jsme po skromné svačině vyrazili se stejným sportovním nadšením. Zpět na Zlaté Návrší nás také táhla vidina občerstvení, které slibovalo pivo, limo, párky. Nakonec jsme šťastně dorazili a nebýt náhlé změny počasí, svačíme a rozjímáme nad krásami hor na Zlatém Návrší dodnes.
Náhlá průtrž mračen nás donutila Krkonoše předčasně opustit, ale my jsme se přesto nedali a zbytek povedené neděle jsme bilancovali náš sportovní výkon nad šálkem kávy a zákusky v jilemnické cukrárně. Co říkáte, zajímavý den, co?!

Viktor

Zveřejněno 20.07.2009 v 13:52 hodin