Hlavní menu


Kontaktní údaje:

SPMP ČR pobočný spolek Dvůr Králové n. L.
Mgr. Jana Čudejková
Rooseveltova 315
544 01 Dvůr Králové n/Labem

email: spmp.dvurkralove@seznam.cz

Číslo bankovního účtu:
129803808/0300

Výstup k prameni Labe dne 19.července 2009

Neděli, 19. července, jsme se pokusili strávit se skupinkou našich přátel z Oranžového domu, Barevných domků v Hajnicí a nově i z chráněného bydlení v Hradci Králové DaMPi opravdu dost netradičně. Byli jsme pozvaní na akci s názvem Druhý výstup k prameni Labe, kterou pořádalo novopacké občanské sdružení Sportem proti bariérám - Český Ráj.
Ve své podstatě šlo o výstup zdravotně znevýhodněných (obecně majitelů průkazek ZTP/P a ZTP) více jak tříkilometrovou trasou Krkonošským národním parkem k labskému prameni. Celá událost byla navrch okořeněna pokusem o vytvoření nového českého rekordu v počtu hendikepovaných sportovců u pramene Labe v jeden den. A dohromady jsme se měli co činit, protože v červenci 2007 se přímo k pramenu dostalo 34 lidí s hendikepem (většinou vozíčkářů).
šlapeme
První nedělní odvážlivci vyrazili do terénu před půl jedenáctou, foukal vítr, prý nebylo vidět na krok a rtuť teploměru nestoupla nad deset stupňů Celsia. Naše skupina vyrazila později. Počasí se trochu umoudřilo a my se směle vrhli do zdolávání prvních metrů cesty. Ze startu na Zlatém Návrší (ve výšce 1310 m n. m.) jsme pokračovali ke křižovatce U Čtyř pánů (1340 m n. m.) a poté až k samotnému prameni Labe (1386 m n. m.).
První úsek vedl po asfaltové cestě, druhý písčitou stezkou s odtokovými prohlubněmi, které značně komplikovaly cestu především všem vozíčkářům. Před dvanáctou hodinou první hendikepovaní dosáhli svého cíle. Nakonec se v čase mírně po poledni sešlo u pramene Labe 46 hendikepovaných sportovců. Dva roky starý rekord padl a my byli při tom. Ten nový bude zanesen agenturou Dobrý den v České knize rekordů.
u pramene Labe
Na zpáteční cestu jsme po skromné svačině vyrazili se stejným sportovním nadšením. Zpět na Zlaté Návrší nás také táhla vidina občerstvení, které slibovalo pivo, limo, párky. Nakonec jsme šťastně dorazili a nebýt náhlé změny počasí, svačíme a rozjímáme nad krásami hor na Zlatém Návrší dodnes.
Náhlá průtrž mračen nás donutila Krkonoše předčasně opustit, ale my jsme se přesto nedali a zbytek povedené neděle jsme bilancovali náš sportovní výkon nad šálkem kávy a zákusky v jilemnické cukrárně. Co říkáte, zajímavý den, co?!

Viktor

Zveřejněno 20.07.2009 v 13:52 hodin