Hlavní menu


Kontaktní údaje:

SPMP ČR pobočný spolek Dvůr Králové n. L.
Mgr. Jana Čudejková
Rooseveltova 315
544 01 Dvůr Králové n/Labem

email: spmp.dvurkralove@seznam.cz

Číslo bankovního účtu:
129803808/0300

Lukáše (19) zázračně "vyléčil" revizní lékař!

Lukáš (19) z Teplic je těžce mentálně postižený. Jeho maminka Marie Tenková (45) se o něj stará odmala. Po dosažení plnoletosti syna je jeho opatrovníkem, protože není způsobilý k právním úkonům.
Lukáš nevnímá nebezpečí, má IQ 40. Šok přišel, když syna zázračně »uzdravil« revizní lékař a matce razantně snížili příspěvek na péči o něj.
"Lékař ho ani neviděl, posoudil ho podle dokumentace a vyhodnotil, že se zlepšil. Hodnotil ho podle tabulek, které s chlapcem doma vyplňovala jejich pracovnice. Brali v potaz, co zvládne fyzicky, nikoliv mentálně. Obléknout se umí, ale neví, co a proč," dala příklad Tenková. Podle tohoto posudku jí vzápětí sociální úřad snížil příspěvek na péči z osmi na čtyři tisíce korun. Jiné peníze nepobírá.
Podle ní se ale synův stav nezlepšil a doložila to posudkem klinického psychologa. Ten v lednovém posouzení píše, že v rozumovém vývoji Lukáše nejsou pokroky. Není schopen řešit samostatně sociální situace, potřebuje doprovod, nevnímá dobře nebezpečí. Vždy bude odkázán na péči druhé osoby. "Osoba do věku 18 let se hodnotí ve výsledku jinak než osoba ve věku nad 18 let. Tedy klientovi po dosažení 18 let věku je přiznán jiný stupeň závislosti," odpověděl Tomáš Rajchl, mluvčí teplického úřadu práce, kam posudkoví lékaři spadají. "Klient nebo zástupce má možnost se odvolat," doporučil.
"Odvolám se, ale měl by ho vidět rozhodující lékař. Ne asistentka, která zapisuje do tabulky jeho fyzickou zručnost pod dohledem," zlobí se na postup odborníků Tenková.

Autor: Helena Lacinová

Zdroj: www.dobromysl.cz

Zveřejněno 05.05.2009 v 19:57 hodin