Hlavní menu


Kontaktní údaje:

SPMP ČR pobočný spolek Dvůr Králové n. L.
Mgr. Jana Čudejková
Rooseveltova 315
544 01 Dvůr Králové n/Labem

email: spmp.dvurkralove@seznam.cz

Číslo bankovního účtu:
129803808/0300

Rehabiltační pobyt ve dnech 20. - 26. října 2008, Hájovna Mostek

Ve dnech 20. - 26. října 2008 pořádala Společnost pro podporu lidí s mentálním postižením v České republice, okresní organizace Trutnov, pobyt pro lidi s mentálním postižením. Letos poprvé jsme se vydali do penzionu Hájovna na Mostku u Dvora Králové nad Labem.
Letošní pobyt byl výjimečný tím, že jsme se vydali na místo, kde jsme ještě nebyli, takže nás čekalo nejen seznámení se s objektem, ale i s jeho okolím. Budova nám nabízela skvělé zázemí (pokoje s vlastním sociálním zařízením, kuchyň, prostorná jídelna s krbem, společenská místnost s barem), přilehlé okolí lákalo ke sportovnímu vyžití. Nedaleko Mostku se nacházejí různé turistické zajímavosti, např. ZOO ve Dvoře Králové n. L., hrad Pecka, kopec Zvičina, přehrada Les Království a mnoho dalšího.
Snažili jsme se opět o to, aby se našeho tábora zúčastnily převážně osoby s mentálním postižením, které jsou celoročně umístěny v ústavech či jejich zdravotní stav či úroveň postižení jim neumožňují či často brání účastnit se běžných táborů a různých akcí. Této skutečnosti jsme pochopitelně přizpůsobili celý průběh rehabilitačního pobytu, brali jsme zřetel na jejich výrazné specifické potřeby.
Společnost pro podporu lidí s mentálním postižením v ČR,o.s.
Během pobytu byl plněn "Plán rehabilitačních aktivit" i "Program rehabilitačního pobytu". Díky příjemnému počasí (které nás samotné překvapilo, že může být tak krásně na konci října) jsme maximálně využívali možnosti pobytu na čerstvém vzduchu v areálu pensionu (kde jsme hráli fotbal, přehazovanou, petangue, kuželky, pouštěli draky, závodili v atletických disciplínách apod.), možnosti častých vycházek do okolní přírody, které jsme si zpestřovali různými hrami, soutěžemi a rozmanitými úkoly. Také jsme hojně využívali venkovní posezení u ohniště, které nám vytvářelo příjemné zázemí pro naše hry.
Každý náš pobyt je tématicky nějak motivován. Letošním tématem tábora byl "Festival filmů a hudby". Na každý večer byla pro účastníky připravena projekce nějakého filmu, od něhož se odvíjel celý den. Takže např. jeden den byl celý věnovaný přírodě, opakovali jsme si a rozšiřovali znalosti nejen o zvířatech, ale i rostlinách, stromech, lesích a celé přírodě, v lese jsme hráli různé hry, sbírali kaštany, které jsme večer předali panu Krakonoši, když nás přišel pozdravit. O poledním klidu se pro zájemce promítali Krkonošské pohádky, večer nás čekala komedie Krakonoš a lyžníci. Jiný den byl věnovaný drakům, takže jsme vyráběli ve vzduchu létající stvoření, odpoledne nás čekala drakiáda a večer film Dračí srdce. Některý den byl zase pro změnu plný duchů a strašidel, vyráběli jsme kapesní strašidýlka, čekal nás film My se duchů nebojíme a hlavně po setmění Noční hra, na které jsme museli prokázat velkou dávku odvahy, protože jsme se tam potkali s duchy, hejkalem, bílou paní či čarodějnicí. A nabitý a promyšlený program jsme měli každý den. První a poslední večery byly hudební, ten první nás čekala seznamovací diskotéka, ten poslední velkolepá soutěž X-factor na Mostku.
Společnost pro podporu lidí s mentálním postižením v ČR,o.s.
Stihli jsme i mnoho dalších - sportovní olympiádu, táborák s opékáním buřtů a zpíváním při kytaře, procházky do okolí, výlet do ZOO, výlet vlakem do Nové Paky, také jsme se vydali na oběd do místní restaurace a mnoho dalšího.
Společnost pro podporu lidí s mentálním postižením v ČR,o.s.
Rehabilitační pobyt byl velkým přínosem pro všechny účastníky a splnil vytyčené cíle (podpora rozvoje osobnosti každého účastníka s mentálním postižením a celkové ozdravení). O tom, že naše vynaložené úsilí se vyplatilo, svědčí nadšené reakce našich klientů a v neposlední řadě i spokojených rodičů. Už teď se těšíme na další pobyt!

Gagi

Zveřejněno 28.10.2008