Hlavní menu


Kontaktní údaje:

SPMP ČR pobočný spolek Dvůr Králové n. L.
Mgr. Jana Čudejková
Rooseveltova 315
544 01 Dvůr Králové n/Labem

email: spmp.dvurkralove@seznam.cz

Číslo bankovního účtu:
129803808/0300

Podpořte vznik "sbírky autistických moudrostí"

Milí přátelé, tento vzkaz je určen především dospělým s PAS, a rodičům malých autíků.
Ve spolupráci s Vámi bych chtěla sestavit knížečku, která by čtivou formou shlédla problematiku poruch autistického spektra. Jde vlastně o to, vytvořit něco jako sborníček vtipných příhod, výroků a neotřelých úvah plný okouzlující bezprostřednosti autíků a aspíků. Sbírka příběhů (se stručným úvodem co jsou PAS) by mohla nenáročnou formou ukázat, že autismus není nic tajemného ani podivného a objasnit tak myšlení lidí, kteří často žijí mezi námi nepochopeni.V žádném případě se tu nikdo nesnaží zesměšňovat autisty a jejich rodiny!
Knížečka bude vtipně kombinovat fakta o problematice s konkrétními ukázkami. Měla by také svým hřejivým podáním dodat optimismus rodičům, kteří se svými dítky často prožívají velmi náročná období. Nejste v tom sami!! U každé ukázky bude uvedeno pouze křestní jméno a věk, v němž k popisované události došlo. Každý, kdo něčím přispěje má právo si výslednou sbírku přečíst ještě před vydáním; na požádání může být jeho příspěvek na kdykoli upraven nebo vymazán. Předběžný termín vydání je konec roku 2008.
Pokud máte zájem přispět svou trochou do mlýna informovanosti, můžete: - posílat veselé příhody vašich dětí, nebo vaše (podmínkou zveřejnění je výskyt PAS) - posílat práce výtvarné, literární aj. (básně, neologismy, naskenované obrázky....) - TO VŠE NA EMAIL: baba.prebytecna@seznam.cz , kam můžete psát i své dotazy (odpovím všem!) - můžete radit, kritizovat, být zvědaví... - úspěch stojí a padá na vaší aktivitě, takže pište, pište, pište... Samozřejmě chápu, že se jedná často o citlivé informace, proto neočekávám žádné osobní údaje a i dalšími způsoby hodlám zachovávat diskrétnost. Problematikou se intenzivně zabývám dlouhou dobu a osobně se mě to dotýká. Rozhodně mi nejde o nějakou lacinou senzaci. Zásadním kritériem pro zveřejnění příspěvku je, zda NIKOHO NEPOŠKOZUJE.
Určitě budete chtít vědět, do čeho jdete a s kým vlastně jednáte, takže se ptejte a já se budu snažit na vše poctivě odpovědět (jméno, vztah k PAS, barva očí... prostě cokoli vás napadne :-) ).
Příklad, který v knížce určitě najde své místo:
  • Dívka s aspergerovým syndromem - 4 roky:
  • Baví se s tatínkem, co dělala u tety na chalupě: "Strejda dělal jitrničky. Teta ne, ta jenom kouřila."
  • 7 let - Petra měla vždy velký strach z vody. Takhle nějak probíhal její rozhovor s paní učitelkou během plaveckého výcviku. Přihlížela celá 2.B.
  • učitelka: "Petruško, když se potopíš, dostaneš jedničku z tělocviku..."

    Péťa: (otráveně) "A víte co, paní učitelko, mě ta dvojka stačí." A tak měla Petra z tělocviku zaslouženou dvojku.
  • 14 let
Rozhovor s maminkou, v kolik hodin má být druhý den na předmětové soutěži: "(sebevědomě) Noo, to nevim v kolik tam mam bejt... když budou chtít, oni si mě najdou... (nadšeně) Ale viděla jsem jeho auto!" -Snaha odpoutat se od nervozity nutkavou myšlenkou na nablýskaný vůz jejího vysněného prince.

JMÉNO AUTORA: P.
EMAIL_AUTORA: baba.prebytecna@seznam.cz

Dobromysl.cz

Zveřejněno 21.07.2008 v 13:41 hodin