Jak používat zpoplatněné bezplatné zdravotnictví?
Od ledna čekají českou veřejnost výrazné změny ve zdravotní péči, poskytované dosud na základě ústavní listiny práv a svobod bezplatně. Pacient bude platit 30 Kč za každou návštěvu lékaře spojenou s vyšetřením, i za každou položku na receptu, za dny strávené v nemocnici zaplatí 60 korun. Pomoc pohotovostního lékaře bude stát 90 Kč. Novinek je tolik a jsou natolik nepopulární, že se je ministerstvo rozhodlo přehledně a s vysvětlením lidem podat v brožuře nazvané Návod na použití českého zdravotnictví v roce 2008.
"Zákon a systém veřejného zdravotního pojištění mají své limity. Ty jsou dány tím, kolik peněz do fondu veřejného zdravotního pojištění vložíme (dáváme tam 13,5 procenta), a s těmi penězi je třeba velmi pečlivě hospodařit. Poplatky jsou nastaveny tak nízko, na symbolické částky 30, 60 a výjimečně 90 korun (za pohotovost), že nemůžou nikomu způsobit, že by se kvůli nim nedostal ke zdravotní péči, ke zdravotním službám," říká mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt. Přesto se proti poplatkům zvedá vlna nevole, jak ze strany dílčích skupin obyvatel závislých na zdravotní péči, například Národní rady zdravotně postižených, tak ze strany Svazu pacientů.
"Zavedení poplatků je trestem pro nemocné, nikoli regulátorem. Co to reguluje ten poplatek? Že nepůjde nemocný k lékaři? Tak nastane to samé, co nastalo kdysi na Slovensku, že lidé odkládali onemocnění a pak byli léčeni s daleko většími náklady," oponuje Luboš Olejár ze Svazu pacientů.
Platit budou lidé bez rozdílu věku včetně novorozenců v porodnici, nepřihlíží se ani k nedobrovolnosti hospitalizace např. u obětí dopravních nehod. Bonusem pro občana je podle ministerstva zdravotnictví roční pětitisícový limit, který stanoví strop pro platby.
Zavedení poplatků využívá ke kritice také politická opozice. ČSSD dala ústavní žalobu proti reformě veřejných financí jako celku a jedním z kritizovaných bodů jsou i regulační poplatky ve zdravotnictví. Komunistická strana Čech a Moravy v podobné žalobě poplatky označila za neústavní.
Luboš Olejár oznámil, že v reakci na změny ve zdravotnictví Svaz pacientů připraví návod, jak se poplatkům vyhnout: "Připravujeme radu pro pracienty, jak neplatit, vyhýbat se placení, jak znepříjemnit druhé straně ten stav, kdy jsme donuceni zákonem, de facto násilím, k něčemu, co považujeme za neústavní."
V čem neústavnost spočívá?
"Občané mají na základě veřejného pojištění právo na bezplatnou zdravotní péči a na zdravotní pomůcky za podmínek, které stanoví zákon," píše se v Listině základních práv a svobod. Jak si tuto tezi vyložilo ministerstvo?
"Je třeba tento úsek Ústavy přečíst celý. Každý občan má nárok na bezplatnou zdravotní péči: na základě veřejného zdravotního pojištění - to je jeden omezující faktor - a za podmínek, které stanoví zákon. A to je přesně to, co děláme my. Zákonem upravujeme další podmínky této takzvané bezplatnosti."
Lékaři jsou podle Cikrta k vybírání poplatků motivováni tím, že částka zůstane jim. Jen do praktického lékařství tím přibude podle odhadu ministerstva zhruba 1 miliarda korun ročně. Celkově ministerstvo ve zdravotnictví očekává nárůst příjmů systému veřejného zdravotního pojištění o 3,5 až 4 miliardy korun a současně úspory celkových výdajů tohoto systému o další 4 miliardy korun.
Zdroj: čeký rozhlas 7 - radio Praha
Infoposel.cz - informační systém pro zdravotně postižené
Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)
SOUVISEJÍCÍ TISKOVÉ ZPRÁVY A ČLÁNKY
Zveřejněno 07.12.2007 v 20:41 hodin