Hlavní menu


Kontaktní údaje:

SPMP ČR pobočný spolek Dvůr Králové n. L.
Mgr. Jana Čudejková
Rooseveltova 315
544 01 Dvůr Králové n/Labem

email: spmp.dvurkralove@seznam.cz

Číslo bankovního účtu:
129803808/0300

Handicapovaných se firmy bojí

Lidé se zdravotním postižením hledají pracovní uplatnění jen těžko. Přibývá ale organizací, které se snaží jim i firmám cestu k sobě usnadnit.
Zdeněk Mateiciuc patří mezi podnikatele, kteří zaměstnávají handicapované pracovníky. Je majitelem a ředitelem firmy Gerlich Odry. Hlavním cílem je vytváření nových pracovních míst pro lidi, kteří jsou těžko umístitelní na trhu práce.
Také Vojtěch Sedláček z Agentury ProVás se rozhodl zaměstnávat tělesně postižené osoby.
Firmám, které chtějí vytvářet podmínky pro zaměstnávání postižených, mohou pomoci neziskové organizace. Ty se věnují podpoře sociálního podnikání. Například Nadace Open Society Fund Praha a Nadace rozvoje občanské společnosti.
Podstatné je vytvoření pracovních míst, která jsou "šitá na míru" potřebným lidem a jsou téměř srovnatelná s podmínkami na otevřeném trhu práce. O jejich vytvoření usilují právě neziskové organizace, které jsou lidem s nejrůznějšími handicapy nejblíže a znají jejich potřeby. V zahraničí zaměstnávají zdravotně znevýhodněné osoby takzvané sociální firmy. Pojem sociální firma není dosud v Česku příliš známý. Zkušenosti s tímto druhem podnikání se do českého prostředí snaží od letošního března přenést pražská pobočka Greater London Enterprise. Zahájila pilotní projekt podpory podnikání v několika pražských lokalitách. Jde o městské části Žižkov, Smíchov, Vysočany a Nové Butovice.
Již druhým rokem Nadace VIA za podpory společnosti Philips Morris ČR a Vysoké školy finanční a správní podporuje vzdělávání manažerů pracujících v sociální oblasti.
Učí je řídit a vést organizaci a vytvářet kontakty s komerčními firmami a s veřejnou správou, aby si například zájemci objednávali výrobky a služby.
Pracovní servery pro postižené
K lepšímu pracovnímu uplatnění osob se zdravotním postižením má přispět nový portál Burza práce, který spustila Nadace Charty 77.
Obsahuje pracovní nabídky, které si zájemci z řad handicapovaných mohou nechat zasílat mailem. Pokud by žadatelé nesplňovali přesně představy firmy a kvalifikační kritéria konkrétní pozice, mohou být proškoleni.
Projekt Universita 4G totiž rekvalifikuje pracovníky podle požadavků zaměstnavatele. "Komerční firmy mají velkou šanci nalézt prostřednictvím portálu přesně toho, koho potřebují z řad handicapovaných," říká koordinátor projektu Rudolf Kubík.
V rámci University 4G se nyní rekvalifikuje i dvacet uchazečů se zdravotním postižením pro společnost IBM. Projekt přitom vychází z jejích skutečných potřeb. Připravuje vybrané pracovníky se zdravotním postižením na konkrétní pracovní pozice počítačových specialistů v technologickém centru IBM v Brně.

O autorovi | Hana Kejhová, www.ihned.cz/kejhova


Autor: Hana Kejhová
Zdroj: Hospodářské noviny
Infoposel.cz - informační systém pro zdravotně postižené

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 15.05.2007 v 17:03 hodin