Hlavní menu


Kontaktní údaje:

SPMP ČR pobočný spolek Dvůr Králové n. L.
Mgr. Jana Čudejková
Rooseveltova 315
544 01 Dvůr Králové n/Labem

email: spmp.dvurkralove@seznam.cz

Číslo bankovního účtu:
129803808/0300

Úraz má větší váhu než nemoc?

Ačkoliv trpíte těžkou chronickou chorobou, nemusíte průkaz postiženého obdržet vůbec.
Zdravotně postižení lidé se cítí být diskriminováni. Na vině je novela vyhlášky zpřísňující vydávání průkazů ZTP (zdravotně těžce postižený) a ZTP/P (zdravotně těžce postižený s průvodcem), jež vstoupila v platnost počínaje lednem letošního roku.
"Zcela z ní totiž vypadla část, jež sem řadila ,chronické vady a nemoci interního charakteru trvale značně ztěžující pohybovou schopnost," vysvětluje pro náš list organizační pracovník pardubického Centra pro zdravotně postižené František Moudr.
Podle jeho slov se tato změna týká v podstatě všech lidí s omezenou schopností pohybu a orientace, která není způsobena úrazem. Například třeba u lidí trpících roztroušenou sklerózou. Tím pádem novelou ztrácejí tyto osoby nárok na vydání těchto průkazek, jež jim umožňovaly určité výhody při začlenění do běžného života, jako je doprava do zaměstnání zdarma nebo se slevou, či zvýhodnění v přístupu ke komplexní rehabilitační péči.
Sociální odbor pardubického magistrátu loni obdržel 761 žádostí o vydání průkazu pro zdravotně postižené.
"Na základě doporučení posudkového lékaře jsme vydali 206 průkazů ZTP, 81 ZTP/P a také 33 průkazů pro tělesně postižené prvního stupně, jichž se ale žádné finanční výhody netýkají," řekla nám sociální pracovnice Dagmar Šolcová s tím, že v posledních letech je nárůst žádostí skutečně značný. V současnosti mají v evidenci už tři a půl tisíce zdravotně postižených občanů.

Autor: JIŘINA MIKEŠOVÁ
Zdroj: Pardubické noviny
Infoposel.cz - informační systém pro zdravotně postižené

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 02.03.2006 v 14:17 hodin