Hlavní menu


Kontaktní údaje:

SPMP ČR pobočný spolek Dvůr Králové n. L.
Mgr. Jana Čudejková
Rooseveltova 315
544 01 Dvůr Králové n/Labem

email: spmp.dvurkralove@seznam.cz

Číslo bankovního účtu:
129803808/0300

Sportovně rehabilitační pobyt "Svět patří nám" 30.7.-12.8.2005

Ani letos tomu nebylo jinak a pořádali jsme čtrnáctidenní sportovně rehabilitační pobyt, který se uskutečnil ve dnech od 30.července do 12.srpna 2005 opět v rekreačním zařízení Uničovských strojíren ve Starém Městě pod Sněžníkem.
Pobytu se účastnilo přes 80 táborníků s mentálním postižením z celé republiky, o které se staralo 16 oddílových vedoucích, 1 zdravotnice a hlavní vedoucí pobytu.
Každým rokem je pobyt motivován táborovou hrou. Letos jsme za 14 dní procestovali téměř celý svět! Každý oddíl si vybral jeden národ, se kterým se pokusil sžít a představit ho ostatním táborníkům.
Během pobytu jsme plnili různé úkoly táborové hry, které směřovaly k ideálnímu obrazu daného národa. Vyráběli jsme vlajky, klasické oděvy, zhotovovali jsme typické hudební nástroje, šperky apod. Ostatní táborníky jsme s životem "našeho" národa seznamovali prostřednictvím vtipných scének, nechyběla ani ochutnávka tradičních pokrmů, při které jsme ochutnali např. arabský chléb, indickou halvu, čínskou směs apod.
Ve společenské místnosti jednoho z okálů jsme zřídili výtvarnou dílnu, která nám poskytovala výborné zázemí při různých rukodělných činnostech a plnění některých úkolů táborové hry. Na druhém okálu jsme ve společenské místnosti vybudovali muzeum. Každý národ zde měl svou expozici, kde pro návštěvníky vystavoval různé suvenýry, tradiční předměty, vlajky, obrázky, knihy, ukázky písma dané země. K dispoozici zde byly i atlasy, mapy a stručné informace k vybraným národům. K prohlídce muzea lákala i "Čínská čajovna", která nabízela nevšední přátelské posezení nad výborným čajem podávaným v pravém čínském servisu, příjemnou atmosféru tu dokreslovala poklidná hudba a vonné tyčinky.
Protože bylo na táboře 8 oddílů, seznámili jsme se s osmi různými národy. Jeden oddíl nám přiblížil život romského etnika, jiný nám představil Saudskou Arábii, podívali jsme se do USA, Texasu, Egypta, Indie, Číny i Skotska. Na táborovém karnevalu se to hemžilo lidičkami z celého světa k nerozeznání od pravých Arabů, Číňanů, Egypťanů, Skotů, Indů apod. Nechyběl ani český Honza a české selky!
I když jsme plnili úkoly táborové hry, nezanedbávali jsme ani další táborové aktivity. Opět jsme se věnovali turistice a kratším či delším procházkám, těm nejzdatnějším se podařilo zdolat vrchol Kralického Sněžníku. Když to počasí dovolilo, využívali jsme hezkého bazénu v areálu, na sportovním hřišti jsme odehráli turnaj v naší oblíbené "flaškované". Jízdy zručnosti na kole či koloběžce byly také zajímavým závodem, nechyběl ani orientační běh, turnaj ve stolním tenise či sportovní olympiáda. Letošním zpestřením sportovních aktivit byly i hodiny aerobiku. Také jsme využívali možnosti zahrát si přímo v areálu minigolf.
Rádi jsme si večer poseděli u táboráku, opékali párky či pekli "hady", zpívali při kytaře, tančili na diskotékách, soutěžili, svou odvahu jsme si prověřili při noční hře...
Definitivní tečkou za celým pobytem byl závěrečný ohňostroj. Už teď se těšíme, až zase za rok společně vyrazíme na další tábor!
Zveřejněno 15.08.2005