Pražský kabinet šperku [ Muzeum ]
Na jednom z nejkrásnějších míst staré Prahy nedaleko Karlova mostu na Malé Straně, v komplexu bývalé Hergetovy cihelny vznikla díky spolupráci Uměleckoprůmyslového musea v Praze a společnosti COPA unikátní kolekce šperků a zlatnických prací od 17. století do současnost.
Unikátní kolekce šperku a zlatnických prací ze sbírek Uměleckoprůmyslového musea v Praze představuje v ukázkách vývoj tohoto odvětví uměleckého řemesla od 17. století do současnosti a zahrnuje mnoho exponátů, které dosud nikdy nebyly vystaveny. Jsou mezi nimi klasické zlaté šperky , kolekce šperků zdobených českým granátem či luxusní předměty denní potřeby.
Mezi nejatraktivnější exponáty patří ukázky z produkce firmy Tiffany či proslulá vajíčka ze zlata, emailů, perel, diamantů a jiných drahých materiálů od firmy Fabergé . Nejvíce zastoupena je produkce 19. století, ze které jsou představeny i šperky z neklasických, ve výsledku však velmi krásných materiálů, jakým je například železná litina. Technika odlévání jemných šperků z litiny je dodnes nenapodobitelná. Umělecky velice kvalitní jsou šperky z období secese a art deco. Výstava zahrnuje exponáty, které reprezentovaly naši kulturu na výstavě Expo'58 v Bruselu i originální tvorbu českých šperkařů druhé poloviny 20. století. Expozice je doplněna dobovými oděvy, šperkovnicemi, dózami a zrcadly. Součástí expozice je také prostor pro pravidelné představování ukázek prací soudobých šperkařských umělců. Jako první byla představena tvorba Josefa Symona.
Sbírka šperku UPM vznikala po celou dobu trvání musea. Dokumentuje vývoj zlatnictví s důrazem na střední Evropu od nejstarších dob po současnost. Kromě šperků zahrnuje také dózy, kazety, kapesní hodinky, liturgické předměty, unikátní objekty doby Karla IV. i císaře Rudolfa II. Výběr z této sbírky je v současné době vystaven také ve stálé expozici UPM , v sále nazvaném Klenotnice.
KONTAKTNÍ ADRESA:
Pražský kabinet šperku
Cihelná 2b
110 00 Praha
Česko (CZ)
fax: (+420) 221 451 414