Hlavní menu


Kontaktní údaje:

SPMP ČR pobočný spolek Dvůr Králové n. L.
Mgr. Jana Čudejková
Rooseveltova 315
544 01 Dvůr Králové n/Labem

email: spmp.dvurkralove@seznam.cz

Číslo bankovního účtu:
129803808/0300

Pozdrav od Lindy, terapeutky Son-Rise

Linda Neubauerová
Milí rodiče,
jmenuji se Linda Neubauerová a jsem terapeutkou Son-rise programu (speciálního programu domácího vyučování pro děti a dospělé s autismem). Za svojí bohatou praxi jsem poznala nesčetné množství rodin, které se snažily přejít se svým dítětem na GFCF dietu. Ne všechny děti si okamžitě zvykly na nová jídla, která jim byla předkládána. Mnohokrát jsem tedy svoji terapii zaměřila právě na povzbuzení dítěte ke konzumaci nových jídel. Chtěla bych se nyní podělit o svoje zkušenosti. Důležité jsou nejen konkrétní taktiky, ale také positivní přístup.
Pro spoustu rodin bylo zavedení diety lehčí než si představovaly, jejich děti přijali nová jídla bez velkých potíží. Neplánujte tedy dopředu, že Vaše dítě nové věci jíst nebude, můžete být totiž příjemně překvapení. S Vámi, jejichž děti nová jídla odmítají, se podělím o několik tipů. Věci, které se ukázaly být efektivní:
  • Udělejte proces jedení pro dítě co nejzábavnější a nejpříjemnější
  • Věřte, že Vaše dítě jídlo sní
  • Pokud jídlo dítěti představujeme a již předem si myslíme, že jídlo nesní, jsme v našem požadavku mnohem slabší a máme velkou pravděpodobnost, že dítě jídlo opravdu jíst nebude.
  • Utvrďte se v přesvědčení, že dítě je na dietě jenom pro jeho vlastní dobro
  • Jestliže si myslíme, že dítě trápíme tím, že mu nedáváme jeho oblíbená škodlivá jídla, dítě tuto nervozitu lehce vycítí a samozřejmě se mu do jídla chtít nebude.
  • Dítě dietou nijak netrápíme, naopak, pokud neustále dostává jídla s lepkem, cukrem, či kaseinem, trápíme jeho organizmus mnohem, mnohem více. Vaše dítě není chudák! Pokud byste věděli, že Vaše dítě bere drogy, jistě byste mu je nedávali jen proto, že je má rád.
  • Věřte, že Vaše dítě neumře hlady a nakonec si jídlo vezme (za svojí praxi jsem poznala spoustu dětí, které odmítaly nová jídla třeba několik dní, opravdu jsem, ale nepoznala dítě, které by nakonec nezačalo jíst.)
  • Udělejte si na Vaše dítě čas a prodlužte si třeba oběd na několik hodin. Nepoužívejte nátlak, pokud dítě nechce jíst teď, nevadí, zkuste to za 10 minut. Děti s autismem častokrát milují kontrolu nad okolím. Musíme jim ukázat, že i tohle je pod jejich kontrolou a když jíst nechtějí, tak nemusí. Čím víc prostoru dítěti dáme, tím otevřenější bude k novým věcem.
  • Pokud použijeme nátlak či příkaz znepříjemníme jídlo dítěti ještě více a přirozeně ho pak bude více odmítat.
  • Uvědomte si, že zvyknout si na nová jídla jídel může být pro Vaše dítě velice těžké. Abyste mu věci ulehčily, zbavte se všech rozptylovacích faktorů během jídla (vypněte televizi, popřípadě zamkněte zbylé pokoje a nechte otevřenou pouze kuchyň). Sami si udělejte čas a klid.
  • Mějte nežádoucí jídla z dosahu dítěte. Přirozeně, pokud dítě uvidí krabičku oblíbených sýrů vedle zeleninové pomazánky, vybere si svoji pochoutku a zdroj opiátů. Uschovejte nežádoucí jídla tak, aby o nich dítě nevědělo. Pokud o nich dítě ví, riskujete nekončící bitvy o oblíbená "jedovatá jídla", šplhání na linku a skříně atd.
  • Připravte jídlo na několik způsobů. Někdy se dětem pouze nezalíbí tvar či teplota jídla. Např. brokolici přineste na talíři povařenou celou růžičku, rozmixovanou, nakrájenou na kolečka, teplou i studenou.
  • Pokud má Vaše dítě nějakou oblíbenou postavičku, barvu, oblíbený tvar, oblíbené zvíře, hudební nástroj atd. pokuste se sehnat talíř či tác s tímto motivem.
  • Udělejte si z jídla legraci. Vezměte bílý talíř a pomocí jídla na něm vytvořte obraz, jako"tužku" použijte např. zeleninovou pomazánku . Můžete vytvořit třeba obličej, tvar, sluníčko atd.
  • Sami demonstrujte dítěti, jak chutné jídlo je. Sedněte si na proti, vezměte si totéž jídlo a řekněte třeba "Hmmm, ta zeleninová polévka je tak dobrá" nebo "Už se nemůžu dočkat až ochutnám ten nový chleba"
  • Pokud totiž před dítětem prohlásíme něco jako " Ten bezlepkový chleba chutná hrozně" věci rozhodně nepomůžeme. Nepodceňujte Vaše dítě. Nikdy se přesně nedá změřit míra porozumění dítěte. Vaše dítě může rozumět víc, než si myslíte.
  • Chvalte ostatní členy rodiny za jedení nových jídel v přítomnosti dítěte. "Výborně tatínku, snědl si všechnu rýži!!"
  • Oceňte každý pokus dítěte. Chvalte ho už jen když se na jídlo podívá, dotkne se ho, sedne si za stůl, vezme vidličku do ruky, či vezme jídlo do pusy.
    Místo: " Proč si zase to jídlo vyplivnul!!!"
    Pochvalte ho: "Výborně vzal jsi to jídlo do pusy!"
    Zdůrazněte, jak moc dítě snědlo (i když to bylo jen malé množství) namísto kárání za to, co nesnědlo.
  • Pokud má Vaše dítě nějakou oblíbenou hru, či aktivitu, využijte toho. Začněte tuto hru hrát a v době, kdy je dítě opravdu pro tuto aktivitu motivované, vyzvěte ho, ať ochutná co má na talíři. Např. zazpívejte jeho oblíbenou písničku, uprostřed se zastavte a řekněte (mile a nerozkazovačně): "Ochutnej tuto mrkev a pak budu pokračovat."
  • Některé děti rádi shodí talíř ze stolu, pokud na něm není to co oni chtěli. Pokud je to Váš případ, pořiďte si umělohmotný talíř a jezte s dítětem pouze v místnosti bez koberce. Nandejte též na talíř velmi malé množství a přidejte, až dítě sní co má na talíři.
  • Vytrvejte!!
  • Některé děti používají jako komunikaci brečení, ječení, záchvaty, škrábání či kousání. Děti tyto metody komunikace používají, protože jsou pro ně lehčí a fungují.
  • Může to být i v případě, kdy si chtějí vydobýt svojí oblíbenou škodlivou pochoutku.
  • Někdy mohou brečet celé hodiny. Vytrvejte a škodlivá jídla jim nedávejte.
    Např. pokud dáme dítěti sušenku po hodině brečení, naučili jsme ho právě, že když vytrvá v brečení hodinu, dostane to co chce. Musíme dítěti ukázat, že záchvat či křik, není efektivní forma komunikace. Zachovejte klid a myslete na to, jak prospěšné je pro dítě nejíst jídla s lepkem a kaseinem.
  • Pohybujte se tiše a pomalu a vysvětlete klidně dítěti, že brečením to jídlo nedostane.
Zavedení diety je dobrodružná cesta!
Dívejte se na ní jako na výzvu a ne jako na nepřítele.
Dieta Vám dává do ruky konkrétní a efektivní pomoc pro Vaše dítě. Už se nemusíte cítit tak beznadějně a víte, že je zde něco co pro své dítě můžete udělat.
Přeji Vám i Vašemu dítěti mnoho štěstí.

Linda Neubauerová, terapeutka Son-rise programu, e-mail: Autismus.CZ@seznam.cz

prevzaté zo stránky http://www.gfcf.unas.cz/home.html

Zveřejněno 21.07.2008 v 17:01 hodin