Hlavní menu


Kontaktní údaje:

SPMP ČR pobočný spolek Dvůr Králové n. L.
Mgr. Jana Čudejková
Rooseveltova 315
544 01 Dvůr Králové n/Labem

email: spmp.dvurkralove@seznam.cz

Číslo bankovního účtu:
129803808/0300

Vědci z USA objevili souvislost mezi autismem a postižením buněk

Chicago 14. dubna (ČTK) - Američtí vědci objevili souvislost mezi autismem a mitochondriálními chorobami, které patří k nejčastějším dědičným chorobám v populaci. Podle týmu výzkumníků z neurogenetického centra v Atlantě by tento objev mohl pomoci při objasnění toho, jak autismus vzniká a jak je ho možné účinně léčit. Dnes o tom informovala agentura Reuters.
Autismus je jednou z nejzávažnější poruch dětského mentálního vývoje. Jedná se o vrozenou poruchu některých mozkových funkcí. Příčina postižení není známá, hypotézy se pohybují od dědičných vloh ke vlivům prostředí. Důsledkem poruchy je, že dítě dobře nerozumí tomu, co vidí, slyší a prožívá. Duševní vývoj dítěte je díky tomuto handicapu narušen hlavně v oblasti komunikace, sociální interakce a představivosti. Autismus doprovází specifické chování - lidé, kteří jím trpí, působí dojmem, že žijí ve vlastním světě.
"Současné studie naznačují, že až 20 procent pacientů trpících autismem také vykazuje známky mitochondriálních chorob," představil na nedělní neurologické konferenci v Chicagu výsledky svého týmu genetik a neurolog John Shoffner.
Při mitochondriálních chorobách je postižena genetická informace dýchacích a energetických center buněk (mitochondrií), které odpovídají za buněčný metabolismus. K mitochondriálním chorobám se počítá například encefalomyopatie, která postihuje svalstvo a mozek, a jejímiž průvodními projevy jsou mentální retardace, slabomyslnost, poruchy zraku a sluchu a ochrnutí.
Američtí vědci nyní chtějí zjistit, který konkrétní genetický mechanismus spojuje mitochondriální onemocnění s autismem.
Podle amerických zdravotníků onemocní v USA autismem nebo podobnou chorobou, tzv. Aspergerovým syndromem, jedno dítě ze 150. V Česku se podle sdružení Autistik každý rok narodí přibližně 200 dětí postižených touto závažnou chorobou, z níž se 98 procent pacientů nikdy úplně nevyléčí. Speciální výchovou lze pouze dosáhnout zmírnění negativních příznaků, které se s nemocí pojí.

http://www.mednews.cz/cz/index.php?menu=aktuality&id=7355

Zveřejněno 21.07.2008 v 10:02 hodin